5 najlepiej płatnych zawodów 2022/2023

Dane z rankingu GUS 2022

01.

Kierownik ds. finansów

Mediana: 18 000 zł miesięcznie

*GUS ustalił na podstawie danych z ostatnich dwóch lat (2020-2022), że najniższe zarobki w tym zawodzie to ok. 14 tysięcy złotych.

Specjaliści, którzy potrafią łączyć wiedzę z zakresu finansów z umiejętnościami programowania, zarabiają nawet o 20 proc. więcej od pracowników posiadających jedynie podstawowe umiejętności w tej dziedzinie. Zadania kierownika ds. finansów opierają się na kontroli aspektów finansowych firmy, dlatego często w profilu tego stanowiska uwzględnia się uprawnienia księgowego.

02.

Adwokat

Mediana: 12 000 zł miesięcznie

*według GUS, z powodu pandemii zarobki adwokatów spadły nawet o 15 proc. Zarobki w tym zawodzie mogą sięgać nawet 25 000 zł.

03.

Programista

Mediana: 8000 zł miesięcznie

*Zarobki programistów osiągają pułap nawet 20 000 zł w przypadku seniorów, a jeśli chodzi o juniorów — wynoszą ok. 7 500 zł.

04.

Inżynier ds. optymalizacji procesu

Mediana: 7000 złotych miesięcznie

Presja wynikająca z podtrzymania tradycji rodzinnego biznesu często wymusza na młodych osobach wybór takiej drogi zawodowej, jak ich rodzice i krewni. Zanim zdecydujesz się pójść w ślady swojej mamy lub taty zadaj sobie pytanie, czy naprawdę chcesz to robić? Czy jest to coś, co Cię uszczęśliwi? Czy może to po prostu próba uszczęśliwienia Twoich bliskich? Pamiętaj, że ostatecznie to, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość, zależy od Ciebie. Zamiast podążać za pasjami rodziców, postaw na swoje.

05.

Key Account Manager

Mediana: 9000 złotych miesięcznie

Nie ma nic złego w obraniu sobie jednego, konkretnego celu zawodowego i dążeniu do jego realizacji. Takie postawienie wszystkiego na jedną kartę bywa jednak ryzykowne. Sytuacja na rynku pracy może ulec zmianie, a Twoje plany – nie powieść się. W takiej sytuacji warto mieć przygotowany plan B. Postaw na naukę dodatkowych umiejętności, zdobycie nowych kwalifikacji lub rozwijanie hobby, które w przyszłości przyniosą Ci namacalne korzyści.

Jakie są najlepiej płatne zawody na świecie?

Zarobki na świecie różnią się od siebie w zależności od kraju i wynikają m.in. z tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego jest dane państwo. W przypadku Stanów Zjednoczonych niezwykle poszukiwani są inżynierowie - zwłaszcza chemiczni, naftowi czy elektroniczny. Ich zarobki to nawet 100 000 $. Na Bliskim Wschodzie poszukiwani są zarządcy budową, programiści komputerowi oraz menedżerowie IT. Średnia pensja miesięczna na tych stanowiskach np. w Dubaju to 24 500 AED (ok. 28 000 zł)

Na świecie jest także duże zapotrzebowanie m.in. na chirurgów (średnia miesięczna stawka to ok. 150 000 zł), senior data scientists, senior software managerów, kontrolerów ruchu lotniczego czy menedżerów systemów IT.

Poczytaj

Wejdź na Rocket Space
i dowiedz się więcej o tym,
jak pracować, by nie żałować.

Jak rekrutować,
by nie żałować?

Copyright © 2023 Rocketjobs.pl
Portal pracy przyszłości